Tuula Lindström är den senaste förstärkningen till Veritas arbetshälsoteam. Hon kom till Veritas från Terveystalo, där hon arbetat som nyckelkundsansvarig och dessförinnan som företagshälsovårdare.
”Jag upplever att min erfarenhet inom företagshälsovården har gett mig goda förutsättningar för min uppgift. I mitt tidigare arbete stötte jag ofta på frågor som rör upprätthållande och främjande av arbetsförmågan, men kanske ur ett något annorlunda perspektiv. Som företagshälsovårdare fick jag dessutom hjälpa människor på en helt individuell nivå.”
”I rekryteringen var jag lite nervös över att jag redan har några år på nacken, men jag blev särskilt glad över att min erfarenhet uppskattades. Jag tycker att det säger mycket om Veritas mångsidiga arbetskultur.”
Veritas värderingar, sättet att sticka ut ur mängden och satsningen på att utveckla verksamheten tilltalade Lindström, och det gav en positiv bild av företaget.
”Jag tänkte wow! Veritas sticker verkligen ut på ett positivt sätt inom arbetspensionsbranschen, och när jag läste om Veritas värderingar kände jag att de passar bra ihop med mina egna.”
Att hjälpa andra och att stötta organisationer mot framgång i ledning av arbetsförmågan är det som Lindström tycker är mest givande med arbetet.
”I min roll uppskattar jag särskilt att jag får stödja organisationer i att utveckla sin ledning av arbetsförmågan och hjälpa dem att minimera sina risker för arbetsoförmåga, och därigenom öka effektivitet och arbetstillfredsställelse.”
Innan hon började på Veritas hann Lindström, vid sidan av sitt tidigare arbete, också utbilda sig till arbetshälsokoordinator.
”Kompetensutvecklingen gav mig ett bredare perspektiv på ledning av arbetsförmågan. Det var ingen lång utbildning, men jag upplever att jag genom den lärde mig att bättre förstå de möjligheter som arbetspensionsrehabiliteringen kan erbjuda för att upprätthålla arbetsförmågan.”
Annonsen om tjänsten som arbetshälsospecialist dök upp för Lindström precis i rätt ögonblick.
”Jag hade redan en tid funderat på nästa steg i min karriär. Jag valde att söka till Veritas när jag såg en tjänst som kändes som gjord för mig.”
Läs mer:




